Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

    
ACC 601 Managerial Accounting Group Case 2 (100 points) 
  
Instructions: 
 
1. As a group, complete the following activities in good form. Use excel or 
 
word only. Provide all supporting calculations to show how you arrived at 
 
your numbers 
 
2. Add only the names of group members who participated in the completion 
 
of this assignment. 
 
3. Submit only one copy of your completed work via Moodle. Do not send it to 
 
me by email. 
 
4. Due: No later than the last day of Module 4. Please note that your professor 
 
has the right to change the due date of this assignment. 
 
Part A: Fixed and Variable Cost 
Stuart Manufacturing produces metal picture frames. The company’s income statements for the last two years are given below: 
 
Units sold…………………………………………… Sales………………………………………………….. Cost of goods sold ………………………………. Gross margin ……………………………………… Selling and administrative expense ……….. Net operating income ………………………….. 

Last year 50,000 $800,000 550,000 250,000 150,000 $100,000 

This year 70,000 $1,120,000 710,000 410,000 190,000 $ 220,000 
 
The company has no beginning or ending inventories. 
Required: 
 

Estimate the company’s total variable cost per unit and its total fixed costs per year. (Remember that this is a manufacturing firm.)
 
Compute the company’s contribution margin for this year.
 

  
Part B: Cost-Volume-Profit Analysis 
Belli-Pitt, Inc, produces a single product. The results of the company’s operations for a typical month are summarized in contribution format as follows: 
 
Sales…………………………….. Variable expenses………….. Contribution margin ………. Fixed expenses ……………… Net operating income …….. 

$540,000 360,000 180,000 120,000 
$ 60,000 
 
The company produced and sold 120,000 kilograms of product during the month. There were no beginning or ending inventories. 
Required: 

Given the present situation, compute
 

The break-even sales in kilograms.
 
The break-even sales in dollars.
 
The sales in kilograms that would be required to produce net operating income of
$90,000.
 
The margin of safety in dollars.
 

An important part of processing is performed by a machine that is currently being leased for $20,000 per month. Belli-Pitt has been offered an arrangement whereby it would pay $0.10 royalty per kilogram processed by the machine rather than the monthly lease.
 

Should the company choose the lease or the royalty plan?
 
Under the royalty plan compute break-even point in kilograms.
 
Under the royalty plan compute break-even point in dollars.
 
Under the royalty plan determine the sales in kilograms that would be required to
produce net operating income of $90,000.
 

  
Part C: Relevant Cost/Special Order 
Gottshall Inc. makes a range of products. The company’s predetermined overhead rate is $19 per direct labor-hour, which was calculated using the following budgeted data: 
 
Variable manufacturing overhead ……. Fixed manufacturing overhead ………… Direct labor-hours………………………….. 

$225,000 $630,000 45,000 
 
Component P0 is used in one of the company’s products. The unit cost of the component according to the company’s cost accounting system is determined as follows: 
 
Direct materials ………………………………….. Direct labor………………………………………… Manufacturing overhead applied…………… Unit product cost ………………………………… 

$21.00 40.80 32.30 
$94.10 
 
An outside supplier has offered to supply component P0 for $78 each. The outside supplier is known for quality and reliability. Assume that direct labor is a variable cost, variable manufacturing overhead is really driven by direct labor-hours, and total fixed manufacturing overhead would not be affected by this decision. Gottshall chronically has idle capacity. 
Required: 
Is the offer from the outside supplier financially attractive? Why? 
  
Part D: Relevant Cost/Make or Buy Decision 
Part U67 is used in one of Broce Corporation’s products. The company’s Accounting Department reports the following costs of producing the 7,000 units of the part that are needed every year. 
 
Direct materials…………………………………… Direct labor ………………………………………… Variable overhead ……………………………….. Supervisor’s salary………………………………. Depreciation of special equipment ………… Allocated general overhead…………………… 

Per Unit $8.70 $2.70 $3.30 $1.90 $1.80 $5.50 
 
An outside supplier has offered to make the part and sell it to the company for $21.40 each. If this offer is accepted, the supervisor’s salary and all of the variable costs, including direct labor, can be avoided. The special equipment used to make the part was purchased many years ago and has no salvage value or other use. The allocated general overhead represents fixed costs of the entire company. If the outside supplier’s offer were accepted, only $6,000 of these allocated general overhead costs would be avoided. 
Required: 

Prepare a report that shows the effect on the company’s total net operating income of buying part U67 from the supplier rather than continuing to make it inside the company.
 
Which alternative should the company choose?
 

  
Part E: Relevant Cost/Sell or Process Further 
Farrugia Corporation produces two intermediate products, A and B, from a common input. Intermediate product A can be further processed into end product X. Intermediate product B can be further processed into end product Y. The common input is purchased in batches that cost $36 each and the cost of processing a batch to produce intermediate products A and B is $15. Intermediate product A can be sold as is for $21 or processed further for $14 to make end product X that is sold for $32. Intermediate product B can be sold as is for $44 or processed further for $28 to make end product Y that is sold for $64. 
Required: 

Assuming that no other costs are involved in processing potatoes or in selling products, how much money does the company make from processing one batch of the common input into the end products X and Y? Show your work!
 
Should each of the intermediate products, A and B, be sold as is or processed further into an end product? Explain.
 

Part F: Relevant Cost/Dropping a Product 
The management of Woznick Corporation has been concerned for some time with the financial performance of its product V86O and has considered discontinuing it on several occasions. Data from the company’s accounting system appear below: 
 
Sales ………………………………………………………. Variable expenses…………………………………….. Fixed manufacturing expenses …………………… Fixed selling and administrative expenses …… 

$150,000 $72,000 $50,000 $33,000 
 
In the company’s accounting system all fixed expenses of the company are fully allocated to products. Further investigation has revealed that $30,000 of the fixed manufacturing expenses and $13,000 of the fixed selling and administrative expenses are avoidable if product V86O is discontinued. 
A. According to the company’s accounting system, what is the net operating income earned by product V86O? 
B. What would be the effect on the company’s overall net operating income if product V86O were dropped? 

testimonials icon
Did Asian Americans have difficulty making it through the assimilaton process?...
testimonials icon
/*! elementor - v3.6.5 - 27-04-2022 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading...
testimonials icon
Think about a company you have worked for, either currently or in the past. Reflect upon the corporate culture with respect to the practice of ethi...
testimonials icon
/*! elementor - v3.6.5 - 27-04-2022 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading...
testimonials icon
i will atach the doc with all the info including the links to check...
testimonials icon
i need assistance with drafting and rewriting my history assinmentits due in 10 hours but it has to be connected with first drafand e...
testimonials icon
How are drugs sorted into therapeutic groups and classes? 1. How are drugs sorted into therapeutic gro...
testimonials icon
Pick a reading from this section of material and discuss the methodology used in the paper. Please describe how the authors performed t...
testimonials icon
Using your own practical experience and required readings and research, develop a presentation for the organization’s senior management team asse...
testimonials icon
Learning Objectives: Identify products that use metal and nonmetal/industrial mineral resources.Become familiar with the geologic p...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65